تاریخچه کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان چهارمحال و بختیاری

نوشته شده توسط : / تاریخچه / یکشنبه, 23 دی 1397 13:22

 

L our history

 

تاریخچه کارشناسی و قوانین مربوط به آن از صدور فرمان مشروطیت تا کنون و سپس چگونگی تشکیل کانون کارشناسان رسمی دادگستری در قبل و بعد از تصویب لایحه قانونی استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب سال 1385 و اقدامات انجام شده توسط هیئت مدیره های کانون ها و شورای عالی بطور خلاصه بشرح ذیل می باشد.

با پیشرفت علوم و پیچیدگی مسائل مختلف مطروحه در مراجع قضائی، آشنائی به تمام علوم برای هیچکس مقدور نبود و بنابراین لازم می بود که رشته هایی مختلف کارشناسی بوجود آید و پیرو آن قوانینی در ارتباط با چگونگی کارشناسی و نحوه انتخاب کارشناسان تهیه گردد.

 1. برای اولین بار پس از ظهور مشروطیت در بعضی از مواد « قوانین موقتی محاکمات جزائی» مصوب خرداد 1290 « اهل خبره » بکار برده شده است.
  بر طبق قانون مزبور مستنطق و دادگاههای صلح و جنحه می توانستند در صورت لزوم نظر اهل خبره را جویا شوند.
 2. در « قوانین موقتی اصول محاکمات حقوقی » مصوب آبان 1290، مواد متعددی به اهل خبره، موارد رجوع به آنان، نحوه انتخاب خبرگان، وظایف و حق الزحمه آنان اختصاص داده شده بود.
 3. در « قانون محاکم تجارت » مصوب تیرماه 1294، مقرراتی نظیر آنچه در قانون موقتی اصول محاکمات حقوقی برای انتخاب اهل خبره معین شده بود، پیش بینی گردید.
 4. به منظور نظارت بر کار کارشناسان و سازماندهی مربوط به امور آنان، در دی ماه 1315 ضمن قانون اصلاح قسمتی از قانون اصول تشکیلات عدلیه و استخدام قضات پیش بینی شده بود که « تنظیم امور مترجمین و سایر اهل خبره و مصدقین بعهده اداره فنی وزارت دادگستری است ».
 5. در بهمن ماه 1317 قانون راجع به کارشناسان رسمی دادگستری در 30 ماده به تصویب رسید.
 6. در قانون دادرسی مدنی مصوب سال 1318 که جانشین کلیه قوانین محاکمات قبلی گردیده بود. مواد مربوط به کارشناسی بنحوی که در قوانین قبلی پیش بینی شده بود محفوظ ماند.
 7. با توجه به کمبودها و اشکالاتی که در طی سالها در اجرای قانون مورخ 1317 وجود داشت. در سال 1339 « قانون راجع به اصلاح قانون کارشناسان رسمی » بتصویب رسید.
 8. در مهرماه 1343 تعدادی از کارشناسان هیئتی را بعنوان هیئت را بعنوان هیئت منتخب جهت تنظیم اساسنامه و تهیه مقدمات تشکیل کانون کارشناسان انتخاب نمودند. طبق دعوت هیئت منتخب، جلسه مجمع عمومی و هیئت کارشناسان رسمی در 1352/7/8 تشکیل و اساسنامه کانون در 28 ماده و 6 تبصره و نهایتاً اعضاء هیئت مدیره انتخاب شدند.
 9. اولین دوره هیئت مدیره کانون مزبور در سال 1352 و دومین دوره آن در سال 1355 تشکیل گردید.
 10. ذکر این مطلب لازم است که کانون نامبرده صرفاً یک جمعیت صنفی بوده و از نظر سازمانی ارتباطی با وزارت دادگستری نداشت.
 11. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای انقلاب اسلامی که وظیفه قانون گذاری را بعهده داشت در اول آبان 1385 و « لایحه قانونی مربوط به استقلال کانون کارشناسان رسمی» را مشتمل بر 30 ماده و 9 تبصره به تصویب رساند که در 1385/8/12 به وزارت دادگستری ابلاغ و در روزنامه رسمی مورخ 1385/9/5 درج گردید.
 12. با توجه به مسائل مطروحه در لایحه قانونی مصوب 1358/8/1 شورای انقلاب اسلامی، قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری در جلسه مورخ 1381/1/18 مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1381/1/28 به تأییدشورای نگهبان رسید. آئین نامه اجرائی آن نیز در جلسه مورخ 1382/8/28 هیئت وزیران تصویب گردید.
 13. با عنایت به قانون فوق الاشعار، شورای عالی کارشناسان رسمی در دو مرحله انتخاب و اولین جلسه خود را در تاریخ 1382/7/27 در تهران تشکیل دادند.

هم گام با توسعه و گسترش ساير بخش‌ها لزوم توسعه کمي و کيفي در سيستم قضايي به عنوان مهمترين مرجع تامين امنيت و برقراري عدالت امري اجتناب ناپذير است، در همين راستا کانون کارشناسان رسمي دادگستري با ظرفيت هاي علمي و در 73 رشته تخصصي در کنار قضات عالم و مجرب، مي‌تواند در جهت تحقق اين اهداف عاليه آنها را ياري نمايد. با توجه به اين که اختلافات منجر به تشکيل پرونده در محاکم قضايي در طيف وسيعي از فعاليت‌ها و زمينه‌ها وجود دارد، قضات محترم با استفاده از نيروهاي متخصص(کارشناسان رسمي)، حسب مورد مي‌توانند موضوعات مورد اختلاف را کالبد شکافي نموده و به پشتوانه نظرات مستند و مستدل کارشناسي حکمي عادلانه صادر نمايند. استفاده از توان، تخصص و تجربه افراد آگاه، خبره، و اهل فن در محاکم قضايي ايران از گذشته دور نيز مرسوم بوده است ، ليکن به شکل قانوني آن در سال 1317 شمسي قانون استفاده از نظرات تخصصي کارشناسان رسمي در محاکم قضايي تصويب و در سال 1339 مورد بازنگري قرار گرفته و موارد جديدي به آن اضافه شده است، سپس در سال 1358 لايحه استقلال کانون کارشناسان رسمي دادگستري در شوراي انقلاب تصويب و در چهار استان بزرگ (تهران، اصفهان، فارس و آذربايجان شرقي) کانون‌هاي مستقل تشکيل و به فعاليت خود ادامه دادند. با تصويب قانون جديد استقلال کانون کارشناسان رسمي دادگستري در مجلس شوراي اسلامي (تاريخ 1381/1/18)و تصويب آيين نامه اجرايي قانون مذکور در هيأت دولت (1382)، شوراي عالي کانون کارشناسان رسمي دادگستري تشکيل و اعضاي آن انتخاب گرديدند. کانون کارشناسان رسمي دادگستري استان چهارمحال و بختياري در خرداد ماه 1386 با تعداد 43 نفر کارشناس رسمي در شش رشته تخصصي تأسيس و فعاليت‌هاي قانوني خود را آغاز نمود. از زمان تشکيل کانون تا پايان سال 1397 تعداد کارشناسان رسمي دادگستري عضو کانون استان به 353 نفر رسيده که در 43 رشته تخصصي فعاليت مي‌نمايند.

نویسنده

مدیر ارشد وب‌سایت

مدیر ارشد وب‌سایت

نظر دادن

کلاس های آتی

 • رونوشت از کلاس های آموزشی کارآموزان کارشناسی برنامه کلاس های آموزشی ویژه کارآموزان کارشناسی
 • کلاس آموزشی اختلاف پیمانکار، مشاور و کارفرما برگزاری جلسه دوم کلاس آموزشی "اختلاف پیمانکار، مشاور و کارفرما" ویژه گروه راه و ساختمان…
 • آموزش حسابداری صنعتی برگزاری کلاس آموزشی حسابداری و حسابرسی امور تولیدی و صنعتی ویژه گروه مالی زمان: شنبه…
 • کلاس آموزشی حسابداری و حسابرسی برگزاری کلاس آموزشی حسابداری و حسابرسی موسسات و نهاد های عمومی غیر دولتی  ویژه گروه…
سایر اخبار

اوقات شرعی

آمار بازدیدکنندگان

بازدید امروزبازدید امروز55
بازدید هفتهبازدید هفته55
کل بازدیدهاکل بازدیدها184361

Please publish modules in offcanvas position.